parki narodowe w Polsce

13 mar 2023 0 godz. 46 min.

Polskie parki narodowe – piękne i unikatowe, ale co im zagraża?

Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika
Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika

Po co nam parki narodowe?

Parki narodowe stworzono, by zachować różnorodność biologiczną i kulturową chronionych obszarów. Wyznaczone tereny podjęte są ochronie ścisłej, czynnej i krajobrazowej. Na terenach graniczących z parkiem narodowym wyznacza się dodatkowo otulinę parku narodowego, dodatkowy obszar chroniony otaczający park – w końcu przyroda nie funkcjonuje w granicach urzędowych wyznaczonych przez człowieka.

Parki narodowe w liczbach

W Polsce wyodrębniono 23 parki narodowe. Największy to Biebrzański Park Narodowy – który ma ponad 59 tysięcy hektarów. Z kolei województwo o największej powierzchni parków, wynoszącej aż 92,2 tys. hektarów, to województwo podlaskie. W województwie małopolskim jest zaś aż 5 parków narodowych. Najstarszymi parkami narodowymi powstałymi w 1932 r. są Białowieski PN i Pieniński PN. Najmłodszym parkiem narodowym jest zaś PN Ujście Warty, który powstał w 2001 roku.

Co roku parki narodowe odwiedza ponad 10 milionów turystów i liczba odwiedzających parki w ostatnich latach wzrasta. Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska w 2020 roku najczęściej wybieranym parkiem przez turystów był Tatrzański PN, a najrzadziej Narwiański.

Co zagraża parkom narodowym?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt ustawy o parkach narodowych, w których nie znalazły się przepisy odblokowujące możliwość tworzenia nowych i poszerzania istniejących parków narodowych. Zamiast tego twórcy projektu umieścili w nim szereg rozwiązań, które dla przyrody będą zdecydowanie szkodliwe, ułatwią upolitycznienie parków narodowych i uzależnienie ich od różnych inwestycji publicznych, które interpretowane mogą być na wiele sposobów.

Innym zagrożeniem jest nadmierna wycinka drzew. Taka miała miejsce na przykład w Kampinoskim Parku Narodowym i choć KPN uspokaja, że są to działania ochronne, zgodne z zarządzeniem ministra klimatu i środowiska, to ekolodzy zapewniają, że ekosystem lasu powinien poradzić sobie z większością problemów sam.

Parkom narodowym zagraża także masowa pseudoturystystyka. Zwłaszcza tym najpopularniejszym. Turyści, często nieświadomi swoich złych nawyków, wychodzą poza wyznaczone ścieżki, zostawiają po sobie śmieci i nie wiedzą, że nie należy zachowywać się w parkach głośno, by nie straszyć zwierząt. Dlatego tak ważna jest edukacja, już od najmłodszych lat.

Przeczytaj także:

 

Grafika przedstawiająca napis "daj znać, co myślisz o tym odcinku, napisz do nas".

#ekologia#natura#parki narodowe#środowisko#turystyka
Powrót do podcastów
SŁUCHAJ TAKŻE NA: