bakteriofagi

05 lut 2024 0 godz. 29 min.

Hodowla drobiu – antybiotyki, bakteriofagi, dobrostan

Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika
Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika

Hodowla drobiu – antybiotyki, bakteriofagi, dobrostan

Najnowszy odcinek podcastu skupia się na szerokim spektrum tematów obejmujących mięso drobiowe, antybiotyki, bakteriofagi oraz aspekty dobrostanu zwierząt. W dyskusji uczestniczą prof. Monika Michalczuk z Katedry Hodowli Zwierząt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz dr Marta Kuźmińska-Bajor z Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, które dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat wyzwań i rozwiązań w tych obszarach.

Podczas rozmowy rozwiane zostają mity dotyczące stosowania antybiotyków w hodowli drobiu, zwracając uwagę na regulacje i praktyki mające na celu ograniczenie ich użycia oraz promocję zdrowszych alternatyw, takich jak bakteriofagi. Poruszona jest również kwestia wpływu paszy na jakość jaj, podkreślając, że nie zawsze droższe jaja ekologiczne lub wiejskie oferują lepszą wartość odżywczą niż te z produkcji masowej.

Rozmowa toczy się również wokół jaj i ich jakości, zależnej od systemu hodowli i rodzaju paszy. Poruszane są zagadnienia różnic między jajami ekologicznymi a tymi z masowej produkcji, a także wpływ trendów rynkowych na polskich hodowców, w kontekście chowu klatkowego.

W dalszej części podcastu, ekspertki omawiają różnice między białymi a kolorowymi jajami, podkreślając, na co należy zwracać uwagę przy zakupie mięsa drobiowego. Poruszają również temat zalet spożywania mięsa drobiowego oraz standardów dobrostanu kur w hodowli, zwłaszcza w kontekście europejskich trendów.

Podcast zaznacza także znaczenie świadomego wyboru produktów drobiowych przez konsumentów, zachęcając do zwracania uwagi na etykiety i certyfikaty, które mogą świadczyć o wyższej jakości i bezpieczeństwie produktów. Dyskusja obejmuje również tematykę dobrostanu kur, zmian w przepisach oraz trendach konsumenckich mających wpływ na warunki życia zwierząt.

Ekspertki podkreślają korzyści płynące ze spożywania mięsa drobiowego, wskazując na jego dobre właściwości dietetyczne i mniejszy wpływ na środowisko w porównaniu do innych rodzajów mięsa. Odcinek ten zachęca słuchaczy do świadomego podejścia do wyborów żywnościowych, z uwzględnieniem zarówno aspektów zdrowotnych, jak i etycznych.

Grafika przedstawiająca napis "daj znać, co myślisz o tym odcinku, napisz do nas".

#antybiotyki#antybiotykooporność#bakteriofagi#drób#jaja
Goście podcastu

prof. Monika Michalczuk Katedra Hodowli Zwierząt, SGGW

Prowadząca
red. Małgorzata Moczulska

red. Małgorzata Popek-Moczulska Rzeczniczka Prasowa UPWr

Powrót do podcastów
SŁUCHAJ TAKŻE NA: