Psy ratownicze, psy terapeutyczne i psy przewodnicy
W najnowszym odcinku podcastu zagłębiamy się w fascynujący świat psów ratowniczych i terapeutycznych w Polsce. Dr Anna Budny-Walczak z Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt i Tomasz Stępień, Współpracownik Fundacji Psi Ratownicy opowiadają m.in. o tym, gdzie coraz częściej możemy spotkać psy terapeutyczne i jakie psy nadają się do tej roli, jak są szkolone i dlaczego są tak skuteczne w pomocy osobom z psychicznymi i neurologicznymi schorzeniami, w tym dzieciom z autyzmem.
Eksperci opowiadają też o psach ratowniczych, o tym gdzie i kiedy są one niezbędne, jakie zadania mogą wykonywać, a także z jakimi sytuacjami życiowymi mają do czynienia, ratując ludzi czy odnajdując zaginione osoby.
Jakie rasy nadają się na psy ratownicze, terapeutyczne i przewodników
Kwalifikacje do pełnienia roli psa ratowniczego są uregulowane przez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, dotyczące ras psów zdatnych do przeszkolenia w zakresie działań ratowniczych. W ramach tego aktu prawnego wskazano precyzyjnie 19 ras psów, które spełniają wymogi niezbędne do podjęcia profesjonalnej pracy w charakterze psa ratowniczego. To m.in. labrador retriever, owczarek niemiecki, owczarek belgijski malinois, border collie, czy sznaucer średni.
Podcast porusza też temat czworonożnych przewodników i asystentów osób z niepełnosprawnościami. Eksperci podpowiadają, jakie rasy są najlepsze do tego rodzaju szkoleń, jakie cechy powinien posiadać pies, aby pełnić tę ważną rolę. Analizują relację między człowiekiem a psem przewodnikiem, zastanawiając się, czy pies odczuwa swoją rolę opiekuna.
Nie każdy pies może być przewodnikiem np. osób niewidomych. Wybór następuje już od rodziców przyszłego przewodnika. Muszą być zdrowi i wolni od obciążeń genetycznych.
Pies przewodnik musi być stabilny psychicznie – nie może mieć skłonności do dominowania, ale nie może też być zbyt lękliwy i wycofany. Nie może również być agresywny. Wybór odpowiedniej rasy też ma znaczenie. Na podstawie rasy można ocenić predyspozycje psa do wykonywania określonego zadania. W Polsce, jak i na świecie, najczęściej psami przewodnikami zostają labradory. Zdarzają się jednak również owczarki niemieckie, border collie czy psy rasy golden retriever.
Największą popularnością cieszą się labradory, bo są to psy łagodne, inteligentne i chętne do nauki. Mają też bardzo dobrą pamięć i uwielbiają pracować razem z człowiekiem. Rasa ta jest zupełnie nieagresywna, dobrze zachowuje się w towarzystwie ludzi i innych zwierząt, a także ma naprawdę doskonały węch.
Eksperci przyglądają się też rzeczywistym wyzwaniom, z jakimi borykają się psy przewodnicy w Polsce. Zaskakujące jest to, że pomimo liczby osób niewidomych lub słabowidzących, w kraju działa jedynie 150 pracujących psów przewodników. Analizują więc, czy problemem jest brak szkolenia czy może istnieją inne przeszkody.
Podcast zgłębia także tajniki szkolenia właścicieli psów w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Eksperci opowiadają, czy takie szkolenia są popularne i dlaczego warto znać zasady pierwszej pomocy, zwłaszcza w kontekście wspierania swojego pupila w sytuacjach kryzysowych.