Ilustracja przedstawiająca rudego psa i białego kota
Grafika przedstawiająca uśmiechniętego psa

05 gru 2022 0 godz. 25 min.

Emocje zwierząt – jak je zrozumieć? Dobrostan, behawiorystyka i zoopsychologia

Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika
Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika

W 2017 roku w Nowej Zelandii zwierzęta zostały uznane prawnie za istoty czujące, a ich właściciele zobowiązani są do zapewnienia im odpowiednich warunków do życia. Bo są równie ważne, jak my. Bawią się, wzruszają, złoszczą, kochają. Podobnie jak ludzie, odczuwają konkretne emocje, ale nie potrafią wyrazić ich werbalnie. 

Jak rozpoznać emocje zwierząt? 

Jedną z trudniejszych sytuacji dla psa albo kota jest ta, gdy opiekunowie zaspokajają ich potrzeby fizyczne, ale lekceważą emocjonalne. Im bardziej poznajemy zwierzęta i rozumiemy ich emocjonalność, tym częściej stawiamy je za wzór wierności, oddania, przyjaźni, a także miłości. Nasi czworonożni przyjaciele potrafią nawet zsynchronizować się emocjonalnie ze swoimi właścicielami. 

Bardzo często jednak mierzymy naszych pupili własną miarą i nie potrafimy właściwie odczytać ich potrzeb. Jest to zdecydowanie trudniejsze w przypadku kotów, niż psów. Czy możemy się tego nauczyć?

Jak zrozumieć zachowanie kota i psa?

Nierzadko wydaje nam się, że nasi pupile są niegrzeczni – koty złośliwe, a psy agresywne. Okazuje się, że sednem problemów jest brak zrozumienia zachowań naszych czworonożnych przyjaciół. Powodem „złośliwości” kota jest zazwyczaj brak zainteresowania ze strony właściciela, niezaspokajanie podstawowych potrzeb. Agresywne zachowania z kolei mają najczęściej podłoże lękowe. Odpowiedzią na te problemy jest behawiorystyka i konsultacja ze specjalistą. Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się właściciele? Jakie zachowania psa czy kota powinny wzbudzić nasz niepokój?

Czy pies może mieć depresję i jak to rozpoznać? Dlaczego koty załatwiają się poza kuwetą? Jak zapewnić naszym pupilom odpowiednie warunki do życia? Na te i inne pytania odpowiemy w tym podcaście.

Przeczytaj także:

Grafika przedstawiająca napis "daj znać, co myślisz o tym odcinku, napisz do nas".

#behawiorystyka#dobrostan#koty#psy#zoopsychologia
Powrót do podcastów
SŁUCHAJ TAKŻE NA: