kleszcze, komary i pająki

22 maj 2023 0 godz. 55 min.

Kleszcze, komary i pająki – małe, ale groźne

Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika
Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika

Kleszcze, komary, pająki – choć za nimi nie przepadamy, są ważną częścią ekosystemu. Warto się jednak przed nimi chronić, ponieważ mogą być nosicielami groźnych chorób.

Kleszcze

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń, które występuje w naszym klimacie. Kleszcze żyją głównie: w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, na terenach zieleni miejskiej. Szczególnie przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Kleszcze – poprzez ukłucie – mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne. W Europie do takich chorób należą borelioza i kleszczowe zapalenia mózgu.

Ukłucia kleszczy często prowadzą do powstania zmian skórnych o charakterze alergicznym, ropnym, obrzękowym. Mogą one dawać różne objawy u ludzi – w zależności od wrażliwości warto więc po powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze, dokładnie obejrzeć całe ciało, w tym owłosioną skórę. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza, na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych.

Komary

W Polsce występuje 47 gatunków komarów. W niektórych latach i na niektórych terenach ich występowanie może osiągnąć nasilenie plagowe, co zwiększa prawdopodobieństwo przenoszenia chorób drogą krwi. Co ciekawe, nie wszystkie komary gryzą, robią to tylko samice, ssąc krew zwierząt stałocieplnych. Natomiast samce żywią się nektarem kwiatów.

Samice komarów przywabia zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz kwas mlekowy i inne składniki potu, takie jak oktanol. Komary na świecie przenoszą choroby takie jak malaria, chikungunya, zakażenie wirusem zika, żółta febra, denga, gorączka zachodniego Nilu, japońskie zapalenie mózgu.

Pająki

W naszym kraju żyje ponad 820 gatunków pająków. Na szczęście nie są tak jadowite, jak te egzotyczne, których ugryzienie może doprowadzić do śmierci. Pomimo tego, możemy wyróżnić najbardziej jadowite pająki w Polsce, które występują u nas na co dzień.

Najgroźniejsze pająki w Polsce pozostawiają ślady po ugryzieniu i wywołują wiele objawów. Jeśli jednak nie jest się alergikiem i nie należy się do grupy ryzyka, to nic raczej nam nie grozi, ponieważ ich jad nie jest niebezpieczny. Mimo to samo ukąszenie może być bolesne i nieprzyjemne. Jadowite pająki w polsce to m.in. tygrzyk paskowany, pająk krzyżak, a także sieciarz jaskiniowy, którego ugryzienie jest porównywalne do ukąszenia szerszenia. Jego ciało ma długość do 5 centymetrów i jest brązowe. To pająk, który najczęściej zamieszkuje jaskinie, studzienki kanalizacyjne, tunele oraz piwnice.

Groźny jest także bagnik nadwodny. To największy polski pająk, który ma nawet do 7 centymetrów długości. Wyróżniają go brązowe ubarwienie i niewielkie białe kropki na grzbiecie. Bagnika można spotkać zwłaszcza latem, ponieważ zamieszkuje tereny podmokłe takie jak jeziora, rzeki i stawy. Potrafi pływać i nurkować. Jego ukąszenie bardzo długo się goi i wywołuje dodatkowe objawy, takie jak biegunka, wymioty i bóle głowy.

Grafika przedstawiająca napis "daj znać, co myślisz o tym odcinku, napisz do nas".

#borelioza#choroby odkleszczowe#kleszcze#komary#malaria#pająki
Powrót do podcastów
SŁUCHAJ TAKŻE NA: