miasto

30 paź 2023 0 godz. 56 min.

Miasto, masa, maszyna – rola miasta w życiu człowieka

Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika
Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika

Miasto, masa, maszyna

W najnowszym odcinku podcastu pada pytanie, czy miasto jest wielkim darem cywilizacyjnym czy też problemem, z którym trzeba sobie radzić. Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia oraz Profesor Swianiewicz z Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury Krajobrazu wyrażają swoje przemyślenia na ten temat, odnosząc się do koncepcji „miasta jako maszyny wzrostu”. Ta koncepcja opisuje, jak miasta rozwijają się pod wpływem paradygmatu neoliberalnego, gdzie deweloperzy i właściciele nieruchomości mają duży wpływ na decyzje podejmowane w mieście. W ramach tego podejścia, intensywny rozwój miasta może przynosić zyski, ale może też prowadzić do konfliktów, na przykład z mieszkańcami.

Profesor Swianiewicz sugeruje, że miasto jest zarówno darem, jak i wyzwaniem cywilizacyjnym, zależnie od sposobu, w jaki jest rozwijane. To, jak miasta się rozwijają, ma wpływ na jakość życia mieszkańców i kształtuje rzeczywistość w różnych aspektach, zarówno politycznych, społecznych, jak i zarządzania. Istnieje wiele różnych podejść do rozwoju miast, i ważne jest, aby uwzględniać interesy mieszkańców podczas podejmowania decyzji dotyczących rozwoju urbanistycznego.

Miasto w życiu człowieka

Odcinek dotyka też zmian społecznych związanych z partycypacją społeczną w zarządzaniu miastem. Goście zastanawiają się nad ewolucją miast w Polsce od roku 1990 i zwiększającym się wpływem mieszkańców na kształtowanie przestrzeni miejskiej. Podkreślają, że mieszkańcy pragną większej roli w kierowaniu miastem i chcą bardziej przyjaznej przestrzeni zielonej.

Omawiane są też zmiany demograficzne i rozwój miasta Wrocław. Podcast również porusza kwestie partycypacji mieszkańców w procesach decyzyjnych i zmiany w oczekiwaniach wobec liderów lokalnych, skupiając się na konieczności dialogu z mieszkańcami i współpracy z różnymi grupami społecznymi. Omawia także wyzwania związane z technologią i sposobami komunikacji między mieszkańcami a władzami.

Rozmówcy wskazują na konieczność zrozumienia zmieniających się trendów i wyzwań związanych z rozwojem miast i obszarów metropolitalnych.

Grafika przedstawiająca napis "daj znać, co myślisz o tym odcinku, napisz do nas".

#cywilizacja#deweloperzy#miasto#rozwój miast#wrocław
Goście podcastu

dyr. Bartłomiej Świerczewski Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia

Prowadząca
red. Katarzyna Kaczorowska

red. Katarzyna Kaczorowska Dział Promocji UPWr

Powrót do podcastów
SŁUCHAJ TAKŻE NA: