10 lut 2023 0 godz. 38 min.

Chowanie potomstwa, monogamia i homoseksualizm u zwierząt, czyli oblicza miłości w naturze

Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika
Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika

Homoseksualizm u zwierząt

Zachowania homoseksualne naukowcy zaobserwowali już u prawie półtora tysiąca gatunków. To między innymi szympansy, żyrafy, delfiny, czy pingwiny, u których zdarza się wspólne wychowywanie potomstwa.

U części z nich, jak u niektórych owadów, kontakty homoseksualne są niczym więcej niż „pomyłką” ewolucji – czasem samce nie rozróżniają samic od innych samców. U innych zaś są sposobem na stworzenie silniejszej pary jak na przykład u łabędzi – około 20-25% par łabędzi czarnych stanowią samce. Obserwacje wykazują, że pisklęta wychowane z dwoma samcami mają większy odsetek przeżywalności, ze względu na to, że dwóch samców lepiej broni terytorium niż jeden. U albatrosów jest zaś na odwrót – pary żeńskie mają większy odsetek udanego odchowu.

U zwierząt społecznych seks nie służy wyłącznie prokreacji. Może też zacieśniać więzi między osobnikami tworzącymi grupę. Szympansy karłowate, czyli bonobo, to zdeklarowani biseksualiści, a seks jest dla nich jedną z podstawowych form interakcji społecznej. Służy do demonstrowania wyższości, ale też łagodzenia konfliktów czy wręcz jako forma powitania. Najmniejszego znaczenia nie ma przy tym płeć czy wiek partnera ani stopień pokrewieństwa z nim. Aż trzy czwarte kopulacji u bonobo ma charakter homoseksualny. Bonobo nie tworzą stałych związków i jako jedyne zwierzęta – poza Homo sapiens – praktycznie oddzieliły seks od prokreacji.

Czy monogamia wśród zwierząt wygląda tak samo jak u ludzi?

Zachowania zwierząt nie mają jednak przełożenia na prawa człowieka i jego psychologię oraz społeczne zachowania. Nawet monogamia nie wygląda u nich tak jak my sobie ją wyobrażamy

„Związki” bocianów są monogamiczne tylko gdy wracają do kraju, do swojego gniazda – za granicę często wylatują osobno. Ich monogamia nie wyklucza też tego, że samiec zapładnia samice z innych gniazd, by zwiększyć szanse na przekazanie materiału genetycznego.

W najnowszym odcinku podcastu eksperci opowiadają m.in. o przypadkach homoseksualizmu wśród zwierząt, o monogamii i o tym jak wychowują potomstwo w różnych modelach rodziny.

Przeczytaj także:

 

Grafika przedstawiająca napis "daj znać, co myślisz o tym odcinku, napisz do nas".

#homoseksualizm u zwierząt#monogamia u zwierząt#zwierzęta
Powrót do podcastów
SŁUCHAJ TAKŻE NA: