lodowce i antarktyda

11 gru 2023 0 godz. 52 min.

O czym mówią lodowce? Antarktyda, zmiany klimatu i data science

Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika
Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika

O czym mówią lodowce? Antarktyda, zmiany klimatu i data science

W najnowszym odcinku podcastu Mamy zielone pojęcie zgłębiamy fascynujący świat lodowców i klimatu. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się z nami prof. Sławomir Tułaczyk – geomorfolog, glacjolog i geograf z University of California oraz dr Grzegorz Chrobak – specjalista w dziedzinie data science z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Z ich pomocą spróbujemy zrozumieć wpływ zmian klimatu na lodowce, a także ich globalne konsekwencje.

Lodowce a globalny klimat i życie w regionach przybrzeżnych

Profesor Tułaczyk, dzieląc się z nami swoimi doświadczeniami z badań na Antarktydzie Wschodniej, omawia dramatyczne efekty topnienia lodowców i ich wpływ na globalny poziom morza. Wyjaśnia, w jaki sposób jego badania wykazały, że lodowce wschodniej Antarktydy, dawniej uważane za nienaruszalne, również podlegają topnieniu. Jego opowieści rzucają światło na rolę Antarktydy i Arktyki w kształtowaniu klimatu i na kwestie globalnego ocieplenia.

Perspektywę data science wnosi do dyskusji dr Grzegorz Chrobak z UPWr analizując dane dotyczące zmian klimatycznych i ich wpływu na populacje ludzkie. Skupia się na ważności przewidywania i przygotowania na przyszłe zmiany, zwłaszcza w kontekście zurbanizowanych obszarów narażonych na podnoszenie się poziomu morza.

Co topnienie lodowców mówi nam o przyszłości naszej planety? Jak badania nad lodowcami mogą wpłynąć na politykę i decyzje dotyczące środowiska? Jakie są najnowsze odkrycia dotyczące wpływu topnienia lodowców na poziom morza i co to oznacza dla przyszłości miast przybrzeżnych? Jak odległe regiony takie jak Arktyka czy Antarktyda wpływają na nasze codzienne życie? Na te i inne pytania szukamy odpowiedzi w najnowszym odcinku podcastu.

Grafika przedstawiająca napis "daj znać, co myślisz o tym odcinku, napisz do nas".

#Antarktyda#data science#globalne ocieplenie#lodowce#zmiany klimatu
Goście podcastu

Prof. Sławomir Tułaczyk University of California

Prowadząca
red. Katarzyna Kaczorowska

red. Katarzyna Kaczorowska Dział Promocji UPWr

Powrót do podcastów
SŁUCHAJ TAKŻE NA: