mózg, chronobiologia, pamięć, zdrowy sen

10 cze 2024 1 godz. 5 min.

Po co nam mózg? Chronobiologia i przepis na pamięć absolutną

Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika
Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika

Najnowszy odcinek podcastu „Mamy zielone pojęcie” poświęcony jest jednemu z naszych najważniejszych, a zarazem najbardziej tajemniczych narządów, czyli mózgowi. Gościniami red. Katarzyny Kaczorowskiej są tym razem dr Joanna Wojsiat z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN i dr Aleksandra Karykowska z Instytutu Biologii Środowiskowej UPWr. Ekspertki omawiają fundamentalne właściwości mózgu, wskazując, że jest on nie tylko narzędziem poznania i centrum myślenia, ale, być może przede wszystkim, nadzoruje cały nasz układ ruchu.

Ruch to podstawa

Dr Joanna Wojsiat zwróciła uwagę na negatywne skutki siedzącego trybu życia, podkreślając, że regularna aktywność fizyczna jest niezbędna nie tylko dla zachowania zdrowia, ale też dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Zwłaszcza ruch kończyn dolnych ma ogromne znaczenie dla zdrowia mózgu, poprawiając jego funkcje poznawcze i redukując ryzyko chorób neurodegeneracyjnych.

Znaczenie snu i chronobiologia

Ekspertki poruszają w rozmowie temat chronobiologii, czyli nauki o cykliczności procesów biologicznych. Dr Aleksandra Karykowska podkreśla, że nasze ciało działa w określonych sekwencjach czasowych, co jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Zaburzenia rytmu dobowego mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym chorób sercowo-naczyniowych i neurodegeneracyjnych. Ekspertki omawiają także znaczenie snu dla zdrowia mózgu, wskazując, że nieprawidłowa ilość i jakość snu prowadzi do zaburzeń poznawczych i psychicznych. Osoby starsze, które prowadzą aktywny tryb życia, mają lepszą jakość snu, a ich funkcje poznawcze są na dużo wyższym poziomie.

Dieta i relacje społeczne

Na zdrowie mózgu olbrzymi wpływ ma też nasza dieta. Ekspertki zalecają spożywanie kwasów omega-3, błonnika, jagód i picie odpowiedniej ilości wody. Podkreślają też, że unikanie przetworzonej żywności jest kluczowe dla utrzymania zdrowia. Niezbędnym elementem dbania o mózg są również bliskie relacje społeczne. Chronią one przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych i mają duzy wpływ na utrzymanie zdrowia psychicznego. Obie ekspertki podkreśliły, że nasze emocje oddziałują bezpośrednio na zdrowie fizyczne, a odpowiednie zarządzanie stresem i dbanie o relacje społeczne są kluczowe dla zdrowia mózgu i całego organizmu.

Co powinniśmy robić, aby zminimalizować ryzyko choroby Alzheimera w późnym wieku? Jak zachować dobrą pamięć? Jaki wysiłek fizyczny jest najlepszy dla naszego mózgu? Czy istnieje dieta, dzięki której powstrzymamy rozwój chorób neurodegeneracyjnych? Dlaczego pewne osoby są bardziej efektywne bladym świtem, a inne późnym wieczorem? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w najnowszym odcinku podcastu „Mamy zielone pojęcie”.

Grafika przedstawiająca napis "daj znać, co myślisz o tym odcinku, napisz do nas".

#Alzheimer#chronobiologia#mózg#pamięć#zdrowy sen
Powrót do podcastów
SŁUCHAJ TAKŻE NA: