Ilustracja przedstawiająca graficznie warzywa
Ilustracja przedstawiająca warzywa m. in. buraka, sałatę

19 paź 2022 0 godz. 48 min.

Rolnictwo Wspierane Społecznie, ogródki działkowe i produkty regionalne – moda czy konieczność?

Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika
Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika

W czasie pandemii rozwinęły się alternatywne sposoby produkowania i kupowania żywności. Rozprzestrzeniła się moda na produkty regionalne i ogródki działkowe. Wzrosła także świadomość konsumentów odnośnie żywności ekologicznej i rolnictwa lokalnego, a także zrównoważonego żywienia. Przejawem tego jest m.in. Rolnictwo Wspierane Społecznie (RWS) – model wdrożony m.in. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Rolnictwo Wspierane Społecznie = skrócenie łańcucha dostaw

W tym odcinku nasi eksperci opowiadają m.in. o tym skąd bierze się potrzeba skrócenia łańcuchów dostaw, czyli formy zintegrowanej produkcji, dystrybucji i sprzedaży żywności, która minimalizuje liczbę pośredników pomiędzy kupującym a produkującym. To właściciele gospodarstw rolnych są podstawowym podmiotem przyczyniającym się do rozwoju sprzedaży żywności w ramach krótkich łańcuchów dostaw.

Rolnictwo Wspierane Społecznie (RWS) to rodzaj wspólnego, odpowiedzialnego, zrównoważonego sposobu produkowania żywności na terenach podmiejskich. Stworzenie społeczności konsumenckiej dla krótkiego łańcucha dostaw żywności to inicjatywa pracowników Instytutu Gospodarki Przestrzennej zaangażowanych w projekt, o którym opowiada dr Małgorzata Świąder, Horyzont 2020 FoodSHIFT2030 oraz Katedry Ogrodnictwa.

Pomysł na skrzynki dla UPWr narodził się z potrzeby podniesienia poziomu samowystarczalności żywnościowej pracowników uczelni, zagospodarowania i wykorzystania możliwości produkcyjnych stacji badawczych w Psarach i Samotworze oraz uwrażliwienia na sezonowość produkcji żywności. W skrzynkach można znaleźć bowiem produkty sezonowe, zależne od pory roku i pogody, wyprodukowane zgodnie z zasadami zrównoważonego ogrodnictwa, bez zbędnej chemii, z uwagą przykładaną do minimalizacji zużycia energii i produkcji odpadów.

Zmniejszenie śladu węglowego

Krótszy łańcuch dostaw to także mniejszy ślad węglowy, czyli gazy cieplarniane emitowane w wyniku produkcji oraz konsumpcji towarów i usług. Pojęcie ślad węglowy służy do ilościowego określenia wpływu danej działalności, osoby lub kraju na zmianę klimatu.

Naukowcy są zgodni co do tego, że proces zmian klimatycznych jest potęgowany przez człowieka i jego ślad węglowy. W Polsce latem temperatury sięgają 40C, występują susze, a zimą powodzie. Niestety, branża rolnicza znacznie przyczynia się do śladu węglowego naszego kraju. Stąd tak ważne jest jego zmniejszenie poprzez świadome rolnictwo.

Odżywianie sezonowe

Najprościej mówiąc, odżywianie sezonowe, to spożywanie produktów krótko po ich zebraniu. Produktów lokalnych, uprawianych we własnym kraju lub pochodzących od bliskich sąsiadów. Sezonowe jedzenie zawiera więcej składników odżywczych. Jest też korzystne dla środowiska, bo zmniejsza koszty produkcji i transportu. Jest także tańsze, co dla naszego społeczeństwa w obecnych czasach jest ważnym czynnikiem. Także coraz więcej sklepów i restauracji zaopatruje się w żywność produkowaną w promieniu kilku kilometrów. Tak lokalne zaopatrzenie oznacza też dużą różnorodność diety, bo dostępne produkty będą inne w zależności od pory roku. Różnorodność produktów oznacza różnorodność składników odżywczych.

Czy można uprawiać warzywa na balkonie w mieście? Czy żywność ekologiczna może być tania? Jak zmniejszyć ślad węglowy? Czym jest Rolnictwo Wspierane Społecznie? Posłuchajcie w podcaście.

Zobacz także:

Grafika przedstawiająca napis "daj znać, co myślisz o tym odcinku, napisz do nas".

#foodshift2030#rws#warzywa