Grafika przedstawiająca fragment miasta zadymionego smogiem
Grafika przedstawia wysoką zabudowę miejską i dymy z kominów oraz smog

02 sty 2023 0 godz. 58 min.

Smog – walka o oddech. Jakość powietrza w Polsce

Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika
Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika

Jak powstaje smog?

Termin „smog” jest zbitką dwóch słów – smoke oraz fog (ang. dym i mgła). To mieszanina mgły i zanieczyszczeń gazowych oraz pyłowych, powstająca w sposób nienaturalny, jako efekt działalności człowieka. Potęgują go najczęściej niesprzyjające warunki pogodowe, rodzaj zabudowy oraz ukształtowanie terenu. Rozróżniamy dwa rodzaje smogu – londyński oraz fotochemiczny (występujący w Los Angeles). Czym różnią się od siebie i który jest bardziej niebezpieczny?

Zjawisko to towarzyszy nam od wielu lat. W grudniu 1952 roku Wielki Smog Londyński w kilka dni spowodował śmierć kilku tysięcy londyńczyków. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie z jego powodu umiera ok. 7 mln ludzi na świecie, w Polsce ok. 50 tysięcy. Czy smog jest największym masowym mordercą na świecie?

Smog w Polsce

W Polsce smog jest zjawiskiem powszechnym i występuje zarówno w okresie jesienno-zimowym, jaki i wiosenno-letnim. Czujniki badające jakość powietrza na terenie naszego kraju co roku notują rekordowe liczby. Mapy zanieczyszczeń, zwłaszcza w okresie grzewczym, często zdominowane są przez kolor czerwony. Czy jesteśmy w czołówce krajów najsilniej zanieczyszczających powietrze?

W 2020 r. 87% węgla spalanego w Unii Europejskiej było spalane na terenie Polski. Czy węgiel jest jedynym winowajcą? Jaki wpływ na zanieczyszczenie powietrza ma pogoda? Dlaczego niektóre miasta w Polsce notują znacznie wyższe poziomy pyłów zawieszonych?

Jak walczyć ze smogiem?

Maski antysmogowe, oczyszczacze powietrza ze specjalnymi filtrami, a nawet rośliny domowe – czy te metody są skuteczne w walce ze smogiem? W jakiej porze dnia możemy wietrzyć mieszkanie zimą i czy aplikacje monitorujące jakość powietrza są dokładne w swoich pomiarach? 

Każdego roku w okresie jesienno-zimowym w mediach głośno jest o zanieczyszczeniu powietrza. Czy liczne kampanie reklamowe wystarczą, aby podnieść świadomość społeczeństwa? Zazielenianie miast i redukowanie ruchu kołowego to dobre strategie w walce ze smogiem. Są to jednak działania długofalowe, a ich efekty będą widoczne dla przyszłych pokoleń. Obecnie zaledwie 5% ludzi na świecie oddycha czystym powietrzem. Czy świat bez smogu jest możliwy?

Przeczytaj także:

Grafika przedstawiająca napis "daj znać, co myślisz o tym odcinku, napisz do nas".

#powietrze#smog#zanieczyszczenie#zdrowie
Powrót do podcastów
SŁUCHAJ TAKŻE NA: