suplementy diety

19 lut 2024 0 godz. 45 min.

Suplementy diety – fakty i mity

Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika
Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika

Suplementy diety – fakty i mity

Najnowszy odcinek podcastu „Mamy zielone pojęcie” rzetelnie odkrywa świat suplementów diety, od popularnych witamin po kontrowersyjne „cudowne” preparaty. W rozmowie z ekspertkami – dr Magdaleną Rychlicką z Katedry Chemii, Żywności i Biokatalizy i Magdaleną Fast z Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej, farmaceutką z 20-letnim stażem zawodowym – podcast rozprawia się z mitami i przedstawia naukowe spojrzenie na suplementację. Odsłania różnicę między lekami a suplementami, podkreślając rygorystyczne badania i regulacje dotyczące produktów leczniczych w przeciwieństwie do łatwiej dostępnych, lecz mniej kontrolowanych suplementów.

Ekspertki poruszają również temat regulacji prawnych dotyczących suplementów diety. W przeciwieństwie do produktów leczniczych, suplementy diety są znacznie łatwiej wprowadzane na rynek, co wiąże się z mniejszą kontrolą nad ich składem i reklamowaniem. To prowadzi do sytuacji, w której na rynku pojawia się mnóstwo produktów o niepotwierdzonej skuteczności.

Nie omijają też kwestii ziołolecznictwa i fitoterapii, które cieszą się rosnącą popularnością jako alternatywne metody wspierania zdrowia. Omawiają, jak ważne jest stosowanie ziół i preparatów roślinnych w sposób świadomy i kontrolowany, z uwzględnieniem ich potencjalnych interakcji z lekami i możliwych skutków ubocznych.

Podkreślają również rolę farmaceutów w edukacji pacjentów na temat prawidłowego stosowania suplementów diety. Profesjonalna porada farmaceuty może być nieocenionym wsparciem w wyborze bezpiecznych i skutecznych produktów.

Podcast stanowi przewodnik po świecie suplementów, edukując słuchaczy o ich potencjalnych korzyściach i zagrożeniach, a także o znaczeniu świadomego wybierania i stosowania tych produktów. Zachęca do krytycznego myślenia i poszukiwania wiarygodnych źródeł informacji, aby podejmować świadome decyzje dotyczące własnego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Grafika przedstawiająca napis "daj znać, co myślisz o tym odcinku, napisz do nas".

#leki#suplementy#witaminy#ziołolecznictwo
Goście podcastu

Magdalena Fast Dolnośląska Izba Aptekarska

Prowadząca
red. Małgorzata Moczulska

red. Małgorzata Popek-Moczulska Rzeczniczka Prasowa UPWr

Powrót do podcastów
SŁUCHAJ TAKŻE NA: