zielone dachy i ściany

22 sty 2024 0 godz. 44 min.

Zielone dachy, zielone ściany… Ekstrawagancja czy rewolucja?

Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika
Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika

Zielone dachy, zielone ściany… Ekstrawagancja czy rewolucja?

W najnowszym odcinku podcastu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zagłębiamy się w fascynujący świat zielonych dachów i ścian. Dr Marta Weber-Siwirska z UPWr oraz pracująca w Oslo architektka krajobrazu Weronika Marcol odsłaniają tajniki tych ekologicznych rozwiązań, pokazując ich zastosowanie od podziemnych parkingów po niewielkie przystanki autobusowe.

Nasi goście zabierają nas w podróż w czasie, odkrywając przed nami bogatą historię zielonych dachów od neolitu po czasy współczesne. Zwłaszcza historie z Norwegii rzucają światło na znaczenie zielonych konstrukcji jako integralnego elementu dziedzictwa narodowego, który przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności.

Jak zielone dachy zmieniają miasta?

Zielone dachy i ściany przekształcają miasta, dając jednocześnie różnorodne korzyści jego mieszkańcom. Obniżanie temperatury, redukcja efektu miejskiej wyspy ciepła, retencja wody deszczowej czy ograniczenie hałasu to tylko niektóre z zalet zielonych przestrzeni w miastach. Skwery i parki odgrywają też ogromną rolę w tworzeniu przestrzeni dla interakcji społecznych i poprawie jakości życia.

Dr Marta Weber-Siwirska i Weronika Marcol przedstawiają w podcaście różnorodne projekty zielonych dachów – od innowacyjnych biur w Oslo po lokalne inicjatywy w Polsce. Zwracają uwagę na wyzwania związane z promocją zielonych dachów, w tym potrzebę edukacji i zmiany społecznych postaw. Przyszłość zielonego budownictwa jest zdaniem obu architektek kluczowym krokiem ku zrównoważonemu rozwojowi, dlatego wsparcie dla zielonej infrastruktury jest tak ważne.

Rola zielonych dachów i ścian w kształtowaniu przyszłości miast jest nie do przecenienia. Ich znaczenie w dostosowaniu do zmian klimatycznych i poprawie jakości życia mieszkańców jest ogromne. Czy wizja zielonych, ekologicznych miast to realna przyszłość? W jaki sposób zielone dachy i ściany wpływają na lokalne ekosystemy? Jakie są najbardziej innowacyjne projekty zielonych dachów na świecie? Czy zielone dachy mogą być rozwiązaniem problemów z zarządzaniem wodą w miastach? Jak zacząć swoją przygodę z zielonymi dachami i ścianami? Na te i inne pytania odpowiada najnowszy odcinek naszego podcastu „Mamy zielone pojęcie”.

Grafika przedstawiająca napis "daj znać, co myślisz o tym odcinku, napisz do nas".

#bioróżnorodność#ekologia miejska#zielone dachy#zielone ściany#zmiany klimatu#zrównoważony rozwój
Goście podcastu

Weronika Marcol LARK Landskap, Oslo

Prowadząca
red. Małgorzata Moczulska

red. Małgorzata Popek-Moczulska Rzeczniczka Prasowa UPWr

Powrót do podcastów
SŁUCHAJ TAKŻE NA: