żywienie zwierząt

17 kwi 2023 1 godz. 3 min.

Żywienie zwierząt – najczęstsze błędy właścicieli

Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika
Ikona cofania odtwarzania
Ikona odtwarzania Ikona zatrzymania odtwarzania
Ikona przewijania odtwarzania
00:00:00
Ikona głośnika Ikona przekreślonego głośnika

Żywienie zwierząt – co robimy nie tak?

Według najnowszych badań otyłość dotyka już 40% psów i kotów, ale wielu właścicieli nie traktuje otyłości swoich zwierząt poważnie, a to problem, który dotyka coraz większą liczbę pupili i grozi nieprzyjemnymi konsekwencjami, w tym przedwczesną śmiercią. Często dajemy zwierzętom za duże porcje jedzenia lub karmimy je za często i niewłaściwymi produktami.

We właściwie zbilansowanej dawce żywieniowej dostarcza się czworonogowi niezbędnych składników energetycznych i budulcowych oraz substancje regulujące jego metabolizm i funkcje życiowe. Odpowiednia dieta zapobiega niektórym schorzeniom, wspomaga leczenie większości chorób oraz przyspiesza rekonwalescencję.

O tym jak istotny wpływ ma zdrowe żywienie na prawidłowe funkcjonowanie organizmu świadczy fakt dynamicznego w ostatnich latach rozwoju dietetyki weterynaryjnej badającej i określającej wymagania pokarmowe zwierząt, która znacznie przyczyniła się do przedłużenia życia psów i kotów.

Co może, a czego nie może jeść pies i kot?

Właściwa sucha karma może być zbilansowaną dietą pokrywającą w całości zapotrzebowanie żywieniowe zwierzaka. Trzeba pamiętać o tym, że stosowanie dodatków żywieniowych bez porozumienia z lekarzem weterynarii może doprowadzić do nadmiarów i błędów żywieniowych, co może grozić równie wielkimi konsekwencjami jak niedobory pokarmowe.

Właściwe żywienie zwierząt to nie tylko odpowiednia karma, czy zdrowe przekąski. To też wiedza na temat tego, czego nasi czworonożni przyjaciele absolutnie nie powinni jeść. Na przykład konsekwencją wypicia przez kota mleka krowiego mogą być zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego w postaci wzdęć, bólów brzucha i biegunki, prowadzącej do odwodnienia. Większość osób pewnie wie, że czekolada jest niezdrowa dla psa, ale lista takich produktów jest o wiele dłuższa. Znajdują się na niej między innymi awokado czy winogrona.

Ile powinien jeść pies i kot?

Na każdym opakowaniu lub w ulotce dołączonej do wybranego produktu znajdziemy zalecenie dotyczące tego, jak dawkować daną karmę w zależności od masy ciała czworonoga. Dzięki temu łatwo obliczyć, ile pokarmu potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Dorosły pies powinien jeść 1-2 razy na dobę, zaś koty, będące w naturze samotnymi łowcami jedzą kilkanaście małych „przekąsek” dziennie. Dlatego też możemy je żywić „ad libitum” (cały czas pełna miseczka). Ważna jest jednak odpowiednia ilość i rodzaj karmy, by nie doprowadzić do nadwagi.

Więcej o prawidłowym żywieniu zwierząt, a także o tym kto prędzej się zagłodzi, kot czy pies? Na co zwracać uwagę przy wyborze karmy i co robić gdy nasz zwierzak boryka się z otyłością opowiada prof. Barbara Król z Katedry Żywienia Zwierząt i prof. Piotr Sławuta, lekarz weterynarii, specjalista chorób psów i kotów.

Przeczytaj także:

Grafika przedstawiająca napis "daj znać, co myślisz o tym odcinku, napisz do nas".

#karma dla zwierząt#karmienie zwierząt#odżywianie#otyłość u zwierząt#żywienie zwierząt#żywność
Powrót do podcastów
SŁUCHAJ TAKŻE NA: